مقالات

چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم؟

چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم؟

چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم؟ گرفتگی روشویی یکی از مشکلات رایج در هر خانه‌ای است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. آب جمع شده در کابینت روشویی، بوی بد فاضلاب، و عدم امکان استفاده از آن، از جمله مشکلاتی هستند که گرفتگی روشویی می‌تواند ایجاد کند. اما نگران نباشید! در این مقاله، به شما خواهیم گفت که چگونه به راحتی و با استفاده از روش‌های ساده، گرفتگی روشویی را برطرف کنید.

رفع عوامل گرفتگی روشویی

قبل از اینکه به سراغ روش‌های رفع گرفتگی برویم، بهتر است با عوامل ایجاد آن آشنا شویم. با شناسایی علت گرفتگی روشویی علاوه بر سادگی پیشگیری، تصمیم گیری در مورد نحوه برطرف کردن گرفتگی روشویی هم آسان می‌شود. شایع‌ترین دلایل گرفتگی روشویی عبارتند از:

مو و چربی

مو و چربی می‌توانند به مرور زمان در لوله فاضلاب جمع شده و باعث گرفتگی آن شوند. موهای بلند، به خصوص موی زنان، به دلیل ضخامت و طول بیشتر، بیشتر دلیل و خطر گرفتگی لوله فاضلاب را افزایش می‌دهند. چربی نیز می‌تواند از شستشوی ظروف، دست‌ها، و صورت در روشویی وارد لوله فاضلاب شده و به مرور زمان باعث گرفتگی آن شود.

اشیاء خارجی

افتادن اشیاء خارجی مانند خلال دندان، نخ دندان، سکه، یا اسباب‌بازی کوچک در لوله فاضلاب می‌تواند منجر به گرفتگی شود. این اشیاء می‌توانند در لوله فاضلاب گیر کرده و مانع عبور آب شوند.

رسوب و جرم

رسوب و جرم در طول زمان در لوله فاضلاب جمع شده و باعث انسداد آن می‌شوند. رسوب مواد معدنی موجود در آب، جرم حاصل از مواد شوینده، و چربی‌ها می‌توانند به مرور زمان در لوله فاضلاب جمع شده و گرفتگی به وجود بیاورند.

روش‌های رفع گرفتگی روشویی

در اینجا، چند روش ساده برای رفع گرفتگی روشویی به شما معرفی می‌کنیم. البته استفاده از این روش‌ها بستگی به علت گرفتگی دارد. روش و چگونگی برطرف کردن گرفتگی روشویی گاهی اوقات با یکی از این روش‌ها و یا ترکیبی از چند روش خاص حاصل می‌شود.

استفاده از تلمبه

تلمبه یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین ابزارها برای رفع گرفتگی روشویی است. برای استفاده از تلمبه، ابتدا دریچه فاضلاب را بپوشانید و سپس چند بار تلمبه را به سمت بالا و پایین فشار دهید. فشار ایجاد شده توسط تلمبه می‌تواند گرفتگی را برطرف کند.

نکات استفاده از تلمبه

 • قبل از استفاده از تلمبه، دریچه فاضلاب را بپوشانید تا از برگشت آب فاضلاب جلوگیری کنید.
 • برای ایجاد فشار بیشتر، می‌توانید از یک حوله یا دستمال برای پوشاندن دریچه فاضلاب استفاده کنید.
 • چند بار تلمبه را به سمت بالا و پایین فشار دهید تا گرفتگی برطرف شود.

استفاده از جوش شیرین و سرکه

جوش شیرین و سرکه می‌توانند به عنوان یک پاک کننده طبیعی برای رفع گرفتگی روشویی عمل کنند. برای استفاده از این روش، ابتدا یک فنجان جوش شیرین را داخل لوله فاضلاب بریزید و سپس یک فنجان سرکه را به آن اضافه کنید. مخلوط جوش شیرین و سرکه می‌تواند رسوب و جرم را از بین برده و گرفتگی را برطرف کند.

نکات استفاده از جوش شیرین و سرکه

 • بعد از ریختن جوش شیرین و سرکه در لوله فاضلاب، صبر کنید 15 تا 30 دقیقه بگذرد.
 • سپس، آب جوش را داخل لوله فاضلاب بریزید تا مخلوط جوش شیرین و سرکه شسته شود.
 • اگر گرفتگی برطرف نشد، می‌توانید این روش را چند بار تکرار کنید.

استفاده از فنر لوله بازکنی

اگر روش‌های قبلی جواب ندادند، از فنر لوله بازکنی استفاده کنید. فنر لوله بازکنی یک ابزار انعطاف‌پذیر است که می‌تواند به داخل لوله فاضلاب فرستاده شده و گرفتگی را برطرف کند. این روش آخرین و بهترین ابزار این لیست است که به طور حتم مشکل را برطرف می‌کند.

نکات استفاده از فنر لوله بازکنی

 • قبل از استفاده از فنر لوله بازکنی، دستورالعمل‌های آن را به دقت مطالعه کنید. یا یک فرد متخصص این کار را انجام دهد.
 • فنر را به آرامی داخل لوله فاضلاب فرستاده و آن را بچرخانید تا گرفتگی برطرف شود.
 • بعد از استفاده از فنر، لوله فاضلاب را با آب جوش بشویید.

استفاده از مواد شوینده لوله بازکنی

مواد شوینده لوله بازکنی می‌توانند به حل شدن چربی و مو در لوله فاضلاب کمک کنند و گرفتگی را برطرف کنند. اما به یاد داشته باشید که این مواد شیمیایی می‌توانند به لوله فاضلاب آسیب برسانند، بنابراین باید از آنها با احتیاط استفاده کرد.

نکات استفاده از مواد شوینده لوله بازکنی

 • قبل از استفاده از مواد شوینده لوله بازکنی، دستورالعمل‌های آن را به دقت مطالعه کنید.
 • از دستکش و ماسک استفاده کنید تا از تماس مواد شیمیایی با پوست و تنفس خود جلوگیری کنید.
 • مقدار مشخص شده از مواد شوینده را داخل لوله فاضلاب بریزید و صبر کنید تا طبق دستورالعمل عمل کند.
 • بعد از استفاده از مواد شوینده، لوله فاضلاب را با آب جوش بشویید.

تماس با لوله بازکن

اگر با هیچ یک از روش‌های بالا نتوانستید گرفتگی روشویی را برطرف کنید، بهتر است با یک لوله بازکن حرفه‌ای تماس بگیرید. لوله بازکن‌ها با استفاده از ابزار و تخصص خود می‌توانند علت گرفتگی را به سرعت تشخیص دهند و به طور کامل برطرف کنند.

پیشگیری از گرفتگی روشویی

هرچند که با روش‌های موثر رفع گرفتگی روشویی به طور کامل آشنا شدید اما پیشگیری بهتر است. برای جلوگیری از گرفتگی روشویی، اقدامات پیشگیرانه زیر را انجام دهید:

 • از یک توری فلزی برای جلوگیری از ورود مو و اشیاء خارجی به لوله فاضلاب استفاده کنید.
 • قبل از شستشوی ظروف، چربی‌ها را با دستمال پاک کنید و سپس ظروف را داخل سینک ظرفشویی بشویید.
 • به طور مرتب از جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن لوله فاضلاب استفاده کنید.
 • از ریختن مواد شیمیایی مانند سفید کننده و اسید در لوله فاضلاب خودداری کنید.

بازرگانی اژدری

بازرگانی اژدری با سابقه طولانی در زمینه فروش تجهیزات و لوازم بهداشتی، از جمله روشویی‌ سنگی، می‌تواند به شما در انتخاب و خرید روشویی مناسب برای منزل یا محل کارتان کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

نکات مهم در خرید روشویی

هنگام خرید روشویی، باید به نکاتی مانند جنس، طرح، اندازه، و قیمت آن توجه کنید. روشویی‌های سنگی به دلیل زیبایی، استحکام، و طول عمر بالا، یکی از بهترین گزینه‌ها هستند.

خلاصه کلام

گرفتگی روشویی یکی از مشکلات رایج در هر خانه‌ای است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. اما با استفاده از روش‌های ساده‌ای که در این مقاله به شما معرفی کردیم، می‌توانید به راحتی گرفتگی روشویی را برطرف کنید. استفاده از تلمبه، جوش شیرین و سرکه، مواد شیمیایی، فنر لوله باز کنی یا درنهایت تماس با یک فرد متخصص بهترین راه‌حل‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *